ATPAKAĻ UZ ARHĪVU

Kādas kļūdas nepieļaut, šķirojot gružus?

30.08.2017

Gružu šķirošana ir veids, kā ikviens no mums var ikdienā gādāt par saudzīgu  dabas resursu izmantošanu, jo pareizi sašķirots materiāls tiek pārstrādāts vērtīgās ražošanas izejvielās. Taču šķirojot ar labo gribu ir par maz. Lai sašķirotie gruži būtu derīgi tālākai pārstrādei, tas jādara pareizi. Pirmajā brīdī šķirošana var šķist sarežģīta, taču, nedaudz iemanoties, tā nesagādās lielas grūtības un neprasīs daudz laika. Lai nekļūdītos, ir vērts zināt liepājnieku biežāk pieļautās kļūdas gružu šķirošanā. 

Ļoti izplatīta un nepieņemama kļūda ir sadzīves gružu mešana dalītās vākšanas konteineros – gan papīra, kartona un plastmasas iepakojumam paredzētajos dzeltenajos, gan arī zvanveida konteineros stiklam. Nereti šajos konteineros tiek izmest maisi ar sadzīves atkritumiem – mizām, ēdiena atliekām un visu citu, kas pagadās pa rokai, tādējādi neglābjami sabojājot konteinera saturu.

Iepakojumam jābūt tīram un sausam

"Ne mazāk grēko tie iedzīvotāji, kas šķiroto gružu konteinerā met krējuma un jogurta trauciņus, piena pudeles, salātu trauciņus un cita veida plastikāta pārtikas iepakojumu, to iepriekš neizskalojot. Ja nav laika un vēlmes pārtikas iepakojumu noskalot, daudz labāk ir uzreiz to mest pie sadzīves gružiem," uzsver "Vides pakalpojumu grupas" pārstāve Ramona Pitena. Iepakojumam paredzētajos konteineros nav jāmet arī kartona picu vai kūku kastes – tās ir piesūkušās ar taukvielām un nav derīgas pārstrādei. Arī kartona olu bretēm ir jābūt tīrām un sausām, bez olu čaumalām. 

Ir arī gadījumi, kad cilvēks ir kļūdījies, piemēram, izmetot konteinerā iepakojuma putuplastu vai plastikāta olu bretes. Tā rīkoties nevajadzētu, taču šos gružus vēl iespējams izlasīt ar rokām un, iespējams, konteinera saturs būs derīgs pārstrādei. Runājot par plastmasas iepakojumu, ir jāpiemin, ka pārstrādei neder arī biezās un krāsainās daudzslāņu PET pudeles, kuras parasti izmanto enerģijas dzērieniem, – tās metamas pie sadzīves atkritumiem.  

Nelikt šķirotos gružus necaurspīdīgos maisos

Vēl ir vērts pieminēt, ka kartona iepakojums, papīrs vai PET pudeles konteineros bieži vien tiek iemests aizsietos necaurspīdīgos plastmasas maisos.  "Aicinu tā nedarīt, jo vizuāli nav iespējams izkontrolēt to saturu. Tāpēc viss konteiners, visticamāk, nokļūs pie sadzīves atkritumiem un tiks apglabāts poligonā. Tāpēc šķirotie gruži ir jāliek caurspīdīgos maisos vai  pirms izmešanas jāizkrata no maisa," skaidro R.Pitena. 

Nereti gadās situācijas, kad papīra, kartona un plastmasas iepakojumam paredzētais konteiners ir pārpildīts jau pirms laika. Tas tāpēc, ka iedzīvotāji mēdz nesaplacināt gružus pirms ievietošanas konteinerā. Pietiek kartona kastes un PET pudeles saspiest ar kāju, lai būtiski samazinātu to apjomu. Tagad konteinerā ietilps daudz vairāk gružu. Atkritumu sapresēšana šķirošanu padara arī videi draudzīgāku, jo nepieciešams mazāk resursu gružu izvešanai.

Stiklam paredzētajos konteineros ir jāmet tikai stikla tara – pudeles un burkas –, kas var būt arī saplēstas. Dažkārt zvanveida konteineros tiek samestas glāzes, stikla un keramikas trauki. Tos tāpat kā logu stiklu, automašīnu stiklus, rūdīto stiklu un citus trauslā materiāla izstrādājumus nedrīkst mest stiklam paredzētajos konteineros. Vislabāk tos ir nogādāt uz šķiroto atkritumu laukumu.

Nobeigumā ir vērts uzsvērt: ja rodas šaubas par to, kas kurā konteinerā īsti  metams, labāk ir šos gružus izmest sadzīves atkritumos nekā sabojāt šķiroto gružu konteinera saturu ar nepiemērotu atkritumu veidu.