No otrdienas, 15. oktobra, Priekulē, Baznīcas ielā 23, darbību sāk pilsētā pirmais šķiroto atkritumu savākšanas laukums, kura labiekārtošanā Dienvidkurzemes novada pašvaldība investēja 77,4 tūkstošus eiro, bet iepirkuma rezultātā to pārvaldīs “Vides pakalpojumu grupa”, informē uzņēmuma pārstāve Marta Krastiņa.
Turpmākais Priekules šķiroto atkritumu savākšanas laukuma darba laiks būs šāds: otrdienās 11.00–19.00, trešdienās, ceturtdienās un piektdienās 11.00–18.00, bet sestdienās 11.00–17.00, pirmdienās un svētdienās – slēgts.
Atklāšanas pasākumā piedalījās “Vides pakalpojumu grupas” pārstāve Marta Krastiņa, kā arī Dienvidkurzemes novada pašvaldības Priekules pilsētas un Priekules pagasta apvienības pārvaldes vadītājs Andris Razma un Dienvidkurzemes novada pašvaldības izpilddirektora vietniece Eva Mahta, kuri simboliski nodeva domē sakrātās baterijas un no “Vides pakalpojumu grupas” pārstāves saņēma nelielu dāvanu – bio atkritumu šķirošanas konteineru virtuvei – šķirošanas veicināšanai arī turpmāk.
“Atkritumu šķirošana ir ieguvums gan pašiem iedzīvotājiem, jo samazinās rēķini par nešķiroto sadzīves atkritumu izvešanu, gan apkārtējai videi, tāpēc ir prieks, ka iedzīvotāji varēs ērti nodot pārstrādei ne tikai papīru, stiklu un metālu, bet arī nolietoto elektrotehniku, baterijas un tekstilu,” uzsver Krastiņa.
Viņa arī piebilda, ka tas ir būtisks solis, lai veicinātu efektīvāku atkritumu šķirošanu, padarot to iedzīvotājiem ērtāku un pieejamāku, kā arī sniedzot iespēju pareizi šķirot dažādu veidu atkritumus.
“Šādu šķiroto atkritumu savākšanas laukumu mēs, priekulnieki, un apkaimes ļaudis gaidījām jau sen. Lai tāds būtu, ieguldīts daudz darba un laika. Jau iepriekš, Priekules novada laikā 2020. gadā, radās ideja par laukuma būvniecību, tad arī uzsākās īstās vietas meklējumi, lai laukums nebūtu pašā pilsētas centrā un lai arī nebūtu ārpus pilsētas. Patiess prieks, ka novada vadība lēma par šķiroto atkritumu savākšanas laukuma izbūvi Priekulē. Tagad iedzīvotājiem šāds pakalpojums būs pieejamāks un tuvāk dzīvesvietai,” norāda Dienvidkurzemes novada pašvaldības Priekules pilsētas un Priekules pagasta apvienības pārvaldes vadītājs Andris Razma.
Razma norāda, ka pašvaldības ieskatā ir būtiski, lai šķirošanas laukumā tiktu nodrošināta kārtība, teritorija tiktu pieskatīta un tajā būtu pieejams konsultatīvs atbalsts iedzīvotājiem. Laukuma apmeklētājs, kas ikdienā labi neorientējas atkritumu šķirošanā, var apmulst starp daudzajiem atkritumu konteineriem, un tad noderīga ir konsultācija par pareizu atkritumu sašķirošanu.
Tikmēr Dienvidkurzemes novada pašvaldības izpilddirektora vietniece Eva Mahta uzsver, ka svarīgi ir pareizi šķirot atkritumus un ievietot tos atbilstošās atkritumu tvertnēs.
“Citādi rūpīgi šķiroti atkritumi vienā mirklī var kļūt par nešķirotiem sadzīves atkritumiem, kā tas daudzviet notiek pašvaldības izveidotajos šķirošanas punktos. Reizēm viens bezatbildīgs atkritumu izmetējs var izpostīt daudzu atbildīgu atkritumu šķirotāju paveikto,” saka Mahta.
Jau vēstīts, ka šķirošanas laukumā Priekulē bez maksas pieņems šādus mājsaimniecību atkritumus – papīra un kartona iepakojumu, papīru un kartonu, plastmasas iepakojumu un plastmasas atkritumus, koka, metāla un stikla iepakojumu, tekstilu, mājsaimniecībā nolietoto elektrotehniku, baterijas, akumulatorus, smēreļļas, motoreļļas, eļļas filtrus un lietoto pārtikas eļļu.
Maksa tiek piemērota, nododotnolietotas dažādu veidu riepas,lielgabarīta atkritumus, stikla atkritumus (tai skaitā logu stiklu, spoguļus), spuldzes, mājsaimniecībā radušos būvniecības atkritumus nelielos apjomos (<1m3), sadzīvē radušos bīstamos atkritumus, kā arī bioloģiski noārdāmos atkritumus (tikai dārza un parka atkritumus – nopļautu zāli, lapas, mulču, nelielus zarus līdz diviem centimetriem diametrā).
Šķirojot atkritumus, ir vērts atcerēties, ka kādam tie būs vērtīgs resurss, tāpēc der zināt dažus vienkāršus principus.
Papīra, metāla un plastmasas iepakojumam paredzētajā konteinerā drīkst mest tikai tīru, sausu iepakojumu bez ēdienu paliekām, tāpēc, pirms izmest, piemēram, konservu bundžiņu vai jogurta trauciņu, tos jāizskalo. Savukārt, plastmasas vai kartona kastes jāsaplacina, lai tās aizņemtu mazāk vietas. Sašķirotie atkritumi nedrīkst būt aizsietos maisos.
Stikla iepakojuma konteinerā drīkst izmest tīras stikla pudeles un burkas, tās var būt arī saplēstas un uz tām var būt etiķetes. Šajā konteinerā nedrīkst mest rūdīto stiklu, logu un automašīnu stiklu, spuldzes, keramikas, stikla un porcelāna traukus, smaržu flakonus, kā arī spoguļu stiklu, kam ir paredzēts cits konteiners.
Bio atkritumus – sausas ēdiena paliekas bez iepakojuma un zaļos dārza atkritumus (izņemot tūjas un to zarus), kas efektīvi pārstrādājami biogāzē vai kompostā – ir jāizmet brūnajos bio konteineros. Bio atkritumus drīkst izmest konteinerā bez maisiņiem vai bio kompostējamos vai papīra maisiņos, kas nav balināti, glancēti, laminēti un ir bez plastmasas lodziņiem.
Nolietota elektrotehnika, baterijas, akumulatori, elektroniskās cigaretes vai jebkura ierīce, kurā ir mikroshēma vai mikročips, ir uzskatāmi par bīstamajiem atkritumiem. Vienlaikus šādās iekārtās ir daudz vērtīgu izejvielu, kuras var izmantot atkal. Piemēram, zelts, sudrabs, varš, pallādijs un citi. Tāpēc arī šīm vienībām ir savs konteiners, un tās nedrīkst izmest nešķirotajos sadzīves atkritumos vai dabā.
Arī lielāko daļu remonta vai būvniecības atkritumu var pārstrādāt un izmantot atkal, tos nedrīkst izmest sadzīves atkritumu konteineros. Būvgruži ir jānogādā šķirošanas laukumā, kur tie tiks vēlreiz sašķiroti un nodoti pārstrādei.
Vairāk informācijas par pareizu atkritumu šķirošanu var lasīt bukletā, kas ir pieejams šeit: https://vpgrupa.lv/wp-content/uploads/2024/10/vpg_atkritumu_skirosanas_plakats.pdf .
Jāpiebilst, ka “Vides pakalpojumu grupas” klientiem tagad ir pieejams arī pašapkalpošanās portāls “manai.videi.lv”. Tajā var ērti pieteikt nepieciešamos pakalpojumus, piemēram, būvgružu vai lielgabarīta izvešanu, redzēt noslēgtos līgumus, atkritumu izvešanas grafikus, kā arī saņemt citu sev noderīgu informāciju.
Tāpat “manai.videi.lv” katrs klients var uzskatāmi redzēt, cik daudz un kāda veida atkritumi mājsaimniecībā vai uzņēmumā ir radīti, kā arī – cik cītīgi klients gada laikā šķirojis paša radītos atkritumus. Tādējādi var saprast, cik daudz atkritumu nodots pārstrādei, enerģijas ieguvei vai noglabāts poligonā. Statistika tiek rēķināta, ņemot vērā, cik un kādi konteineri ir uzstādīti konkrētajā adresē un cik bieži tos izved.
Super!