Mainīt paradumus ir diezgan sarežģīti, bet uz to ir jāiet, jo mēs taču gribam dzīvot zaļāk un tā, lai mūsu bērni mantojumā saņemtu tīrāku un labāku apkārtējo vidi, aicina atkritumu apsaimniekošanas reģionālā centra SIA “Liepājas RAS” valdes loceklis Normunds Niedols.
Arī Liepājas Pētertirgū, kur N.Niedols mēdz iepirkties, ir iespēja šķirot bioloģiskos atkritumus. Šo iespēju novērtē gan tirgus apmeklētāji, gan darbinieki.
“Bioloģiskie atkritumi ir būtiska aprites ekonomikas sastāvdaļa, jo no tiem var iegūt augstvērtīgu kompostu un augsnes mēslojumu. Vēl bezskābekļa vidē no bioloģiskajiem atkritumiem var iegūt atkritumu gāzi, kuras sastāvā ir metāns, un tālāk to izmantot kā degvielu, kā kurināmo,” stāsta Niedols.
Viņš arī piebilst, ka vispareizāk ir radīt atkritumus mazāk, piemēram, pārdomāt pirkumus un, dodoties uz tirgu, līdzi ņemt daudzreiz lietojamo auduma somu, nevis izmantot vienreiz lietojamos plastmasas maisiņus.
Atkritumu apsaimniekošanas reģionālais centrs SIA “Liepājas RAS” jūlijā sāka kampaņu “Tuvāk saknēm – šķiro bio!”, lai veicinātu sabiedrības izpratni par bioloģisko atkritumu šķirošanu un tādu dzīvesveidu, kas apliecina atbildību par vidi.
Ikviens iedzīvotājs ir aicināts iesaistīties kampaņā “Tuvāk saknēm – šķiro bio!” un jautāt savam atkritumu apsaimniekotājam brūno konteineru. Šķirojot, atkritumu kalnu var samazināt par 46 %.
“Tuvāk saknēm – tā ir gudra izvēle, jo mūsu jau senči kompostēja un tā pārstrādāja bioloģiskos atkritumus. Un tas ir vienkārši – mizojam konteinerā vai spainītī. Galvenais, lai tvertne ir ērti lietojama un viegli iztukšojama brūnajā konteinerā,” pieredzē dalās N.Niedols, piebilstot, ka ir svarīgi nelikt brūnajā konteinerā atkritumus plastmasas iepakojumā.
Proti, ja bioloģiskie atkritumi ir plastmasas maisiņā, tad saturs ir jāizber brūnajā konteinerā un plastmasas maisiņš jāizmet citā, tam paredzētajā konteinerā.
Pie bioloģiskajiem atkritumiem attiecināmi:
– virtuves pārtikas atkritumi,
– dārzeņu un augļu mizas
– tējas un kafijas biezumi,
– vecie augi un puķes,
– nopļauta zāle,
– koku lapas un zariņi.
Svarīgi atcerēties, ka bioloģiskajos atkritumos nedrīkst likt:
– sadzīves atkritumus,
– šķidrumus,
– akmeņus un smiltis,
– mājdzīvnieku izkārnījumus un pakaišus,
– pelnus un ogles,
– plastmasas iepakojumus,
– tūjas.
Šķirojot bioloģiskos atkritumus, var arī ietaupīt. Nodalot bioloģiskos atkritumus, būtiski samazinās nešķiroto sadzīves atkritumu daudzums. Apsaimniekotāji bioatkritumus pieņem par 40 % lētāk nekā nešķirotos sadzīves atkritumus.
2024. gada pirmajā pusgadā 46 % no SIA “Liepājas RAS” ievestajiem nešķirotajiem sadzīves atkritumiem bija bioloģiskie. Skaties video, kur Normunds Niedols apmeklē Liepājas Pētertirgu.
Super!