ATPAKAĻ UZ ARHĪVU

Pareiza gružu šķirošana svētku laikā

03.01.2018

Papīra un plastmasas dāvanu iepakojums, adventes vainagi no dažādiem materiāliem, gan lielas, gan mazas svētku eglītes un egļu zari, kā arī izlietota pirotehnika – tie ir gruži, kas raksturīgi gada nogales svinībām. "Vides pakalpojumu grupa" aicina liepājniekus pievērst īpašu uzmanību pareizai atkritumu šķirošanai svētku laikā.

Jautājums, kas katru gadu pēc svētkiem ir jārisina: kā rīkoties ar eglīti un egļu zariem? Daudzdzīvokļu namu iedzīvotāji aicināti novītušo svētku rotu novietot pie gružu konteineriem, un "Vides pakalpojumu grupa" nodrošinās to savākšanu bez maksas. Liepājnieki aicināti nemest eglītes pašos konteineros, jo tās aizņem daudz vietas. Pareizāk ir tās novietot blakus konteineram, lai tās ir vieglāk savākt un izvest. Daudz plašākas iespējas pēc svētkiem atbrīvoties no eglītes ir privātmāju īpašniekiem – tās zarus iespējams izmantot gan kā iekuru krāsns kurināšanai, gan arī dažādos dārza darbos. Ja cita pielietojuma nav – egles zarus gluži labi var arī kompostēt vai vasarā sadedzināt Jāņu ugunskurā.

Īpaša vērība – dāvanu iesaiņojumam

Īpaša vērība ir jāpievērš arī dāvanu iesaiņojumam. Papīram un plastmasas iepakojumam paredzētajā konteinerā nevajadzētu mest jebkādu laminētu dāvanu iesaiņojamo papīru vai dāvanu maisiņus. Savukārt kartona iepakojuma kastes ir jāizjauc un jāsaplacina. Svētku laikā ne mazums tiek patērētas kūkas un tortes, tāpēc īpaši jāuzsver, ka kūku kastes ir piesūkušās ar taukvielām un nav derīgas pārstrādei, tāpēc tās jāmet pie sadzīves atkritumiem.
Var gadīties, ka svētku laikā papīra, kartona un plastmasas iepakojumam paredzētais konteiners ir pārpildīts jau pirms laika. Tas tāpēc, ka iedzīvotāji mēdz nesaplacināt gružus pirms ievietošanas konteinerā. Pietiek kartona kastes un PET pudeles saspiest ar kāju, lai būtiski samazinātu to apjomu. Tagad konteinerā ietilps daudz vairāk gružu. Atkritumu sapresēšana šķirošanu padara arī videi draudzīgāku, jo nepieciešams mazāk resursu gružu izvešanai.
Stiklam paredzētajos zvanveida konteineros ir jāmet tikai stikla tara – pudeles un burkas –, kas var būt arī saplēstas. Tajos nedrīkst mest ne sasistas glāzes, ne arī stikla eglīšu rotas – pareizāk tās mest sadzīves atkritumu konteinerā. 

Kā rīkoties ar pirotehniku?

Neatņemama Jaunā gada sagaidīšanas sastāvdaļa ir dažāda veida pirotehnika – petardes, raķetes, uguns strūklakas, salūta baterijas u.c. Pēc svētkiem izlietotās pirotehnikas atlieku savākšana no pilsētu ielām sagādā lielas raizes sētniekiem. Visa izdegusī pirotehnika ir jāmet sadzīves atkritumu konteineros, taču pirms tās izmešanas ir jāpārliecinās, ka salūtam iegādātā pirotehnika patiešām ir izlietota. Nereti gadās, ka sadzīves atkritumos tiek izmesta vēl darboties spējīga pirotehnika. Ņemot vērā, ka tā ir ugunsnedroša, tā var aizdedzināt atkritumus gan konteinerā, gan arī pārvadāšanas  laikā. Tas arī apgrūtina atkritumu šķirošanas procesu un apdraud atkritumu šķirotāju drošību, ja šķirošana tiek veikta ar rokām. Neizlietotu pirotehniku ieteicams vai nu izlietot, vai arī nodot atpakaļ pirotehnikas pārdevējam.

Ļoti izplatīta un nepieņemama kļūda ir sadzīves gružu mešana dalītās vākšanas konteineros. Nereti šajos konteineros tiek izmesti maisi ar sadzīves atkritumiem – mizām, ēdiena atliekām un visu citu, kas pagadās pa rokai, tādējādi neglābjami sabojājot konteinera saturu. "Vides pakalpojumu grupa" atkārtoti aicina iedzīvotājus tā nedarīt.
Nobeigumā ir vērts uzsvērt: ja rodas šaubas par to, kas kurā konteinerā īsti  metams, labāk ir šos gružus izmest sadzīves atkritumos nekā sabojāt šķiroto gružu konteinera saturu ar nepiemērotiem atkritumiem.

Daudzdzīvokļu namu iedzīvotāji aicināti novītušo svētku rotu novietot pie gružu konteineriem, un "Vides pakalpojumu grupa" nodrošinās to savākšanu bez maksas

Daudzdzīvokļu namu iedzīvotāji aicināti novītušo svētku rotu novietot pie gružu konteineriem, un "Vides pakalpojumu grupa" nodrošinās to savākšanu bez maksas.