ATPAKAĻ UZ ARHĪVU

Kāpēc par gružu izvešanu nākamgad jāmaksā dārgāk?

19.12.2017

Kāpēc par gružu izvešanu ir jāmaksā arvien dārgāk? Kas ir dabas resursu nodoklis un kāda tam īsti ir jēga? Un, kā rīkoties, lai tarifu kāpumu sajustu maciņā pēc iespējams mazāk? Šie jautājumi ir kļuvuši aktuāli teju ikvienam Liepājas iedzīvotājam, kas saņēmis sava atkritumu apsaimniekotāja vēstuli par tarifu pieaugumu nākamgad. Tajā teikts, ka maksas par atkritumu izvešanu pieauguma iemesls – pieaug dabas resursu nodoklis par sadzīves atkritumu noglabāšanu poligonā.

Nodoklis "zaļākai" Latvijai

Dabas resursu nodoklis ir viena no trim sastāvdaļām, kas veido maksu par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu. Pārējās divas ir sabiedrisko pakalpojumu regulatora apstiprinātais tarifs par sadzīves gružu noglabāšanu poligonā un maksa par sadzīves atkritumu savākšanu, pārvadāšanu, pārkraušanu, uzglabāšanu un citas atkritumu apsaimniekotāja izmaksas. Pieaugot vai samazinoties kādai no minētajām sastāvdaļām, mainās maksa par atkritumu apsaimniekošanu.
"Dabas resursa nodokļa par sadzīves atkritumu apglabāšanu mērķis ir mudināt iedzīvotājus šķirot atkritumus, lai pēc iespējas vairāk ārā metamo produktu tiktu pārstrādāti, tādējādi saudzējot vidi un taupot dabas resursus," skaidro pilnsabiedrības "Vides pakalpojumi Liepājai" izpilddirektore Ramona Pitena.
Nereti tiek uzdots jautājums, kur paliek nauda, kas tiek iekasēta kā dabas resursu nodoklis? Iekasēto nodokli sadala starp valsti un pašvaldību, novirzot naudu dažādiem vides projektiem.

Pieaugums sagaidāms arī turpmāk

No 2020. gada tiek ieviesti stingrāki ierobežojumi sadzīves atkritumu noglabāšanai poligonos – drīkstēs apglabāt ne vairāk kā 50% Latvijā radīto sadzīves atkritumu. Lai mērķi sasniegtu, pakāpeniski tiek palielināts dabas resursu nodoklis par atkritumu noglabāšanu poligonā. No nākamā gada 1. janvāra nodokļa likme ir 35 eiro par tonnu līdzšinējo 25 eiro par tonnu vietā. Lēmums pakāpeniski paaugstināt nodokļa likmi ir saistīts ar mērķi valstiskā līmenī sekmēt atkritumu šķirošanu. Tas nozīmē vienu – jo vairāk tiks šķiroti atkritumi, jo mazāks to apjoms nonāks poligonā, par ko ir jāmaksā nodoklis. Par dalīti vāktajiem atkritumiem nodoklis nav jāmaksā.
Vienīgais veids, kā iedzīvotāji var samazināt izdevumus par gružu izvešanu, ir šķirošana, jo par pareizi sašķirotu atkritumu izvešanu nav jāmaksā. "Mūsu pieredze liecina, ka Liepājas daudzdzīvokļu namu iedzīvotāji vairumā gadījumu spēj vienoties par sadzīves atkritumu šķirošanu. Taču pašiem liepājniekiem ir jāpievērš uzmanība šķirotā materiāla kvalitātei – mūsu novērojumu liecina, ka ne vienmēr šķiroto atkritumu konteineros atrodas tas, kam tur jābūt. Tāpēc aicinu respektēt tos iedzīvotājus, kas cītīgi šķiro atkritumus, un nepiesārņot šķirotajiem atkritumiem paredzētos konteinerus ar sadzīves gružiem," uzsver R. Pitena. 

Ja Jums rodas jautājumi par atkritumu šķirošanu, aicinām sazināties ar "Vides pakalpojumu grupu", zvanot pa tālruni 63457777 vai sūtot e-pastu: info@vpgrupa.lv