ATPAKAĻ UZ ARHĪVU

Kāpēc jāšķiro atkritumi?

20.01.2016

 

 1. Kāpēc ir jāšķiro atkritumi?
  Lielākā daļa no atkritumiem ir pārstrādājami. Atkritumu šķirošana nodrošina, ka tie atkritumi, kuri ir pārstrādājami, atgriežas atkārtotā apritē, nevis tiek apglabāti atkritumu poligonos. Iedzīvotājiem šobrīd Latvijā lielākoties tiek piedāvātas iespējas šķirot papīru, plastmasu, stiklu.
 2. Kas ir PET?
  Tas ir PET ir materiāla termina "polietilēnteraftalāts" saīsinājums. Polietilēnteraftalāts ir materiāls ar augstu izturību pret apkārtējās temperatūras svārstībām, kā arī mazu mitruma un gāzu caurlaidību. To galvenokārt izmanto minerālūdeņu, gāzēto atspirdzinošo dzērienu un eļļas pudeļu ražošanai. Tāpat no PET var ražot arī tekstilšķiedru un citus noderīgus produktus.
 3. Ko drīkst un ko nedrīkst likt plastmasai paredzētajā konteinerī?
  Dzeltenajos, kas domāti plastmasai, atļauts mest tīru iepakojumu, bez produktu atliekām, saplacinātas dzērienu plastmasas (PET), šampūna un citas līdzīgas plastmasas pudeles, iepirkuma maisiņus un plēvi. Nedrīkst – netīru iepakojumu, sadzīves priekšmetus, vienreizējās lietošanas traukus, rotaļlietas, krējuma un jogurta traukus, olu iepakojumu, sadzīves ķīmijas un līmes plastmasas iepakojumu, čaukstošos plastmasas maisiņus un putuplastu.
 4. Vai šķirojot PET pudeles, tām ir nepieciešams noņemt korķi un etiķetes?
  Nē, lai šķirotu etiķetes un korķīši netraucē, jo pārstrādes procesa ietvaros pārstrādei nederīgās daļas tiek atdalītas.
 5. Ko drīkst un ko nedrīkst mest papīram paredzētajā konteinerī?
  Zilais konteineris ir paredzēts tīriem un sausiem papīra izstrādājumiem – avīzēm, papīriem, žurnāliem, grāmatām, bukletiem un saplacinātām kartona kastēm. Konteinerī nedrīkst ievietot – slapjus un netīrus papīra izstrādājumus, laminētu papīru, piena un sulas (t.sk. tetra) pakas, kartona iepakojumus ar pārtikas paliekām un vienreizējās lietošanas traukus.
 6. Vai papīra pārstrādei traucē skavas?
  Nē, skavas pārstrādei netraucē, jo pārstrādes procesā papīrs tiek šķīdināts un ne-papīra frakcijas (skavas, līmlentes u.c.) tiek atdalītas no papīra masas.
 7. Ko drīkst un ko nedrīkst likt stiklam (zaļajā) paredzētajā konteinerī?
  Stiklam paredzētajā konteinerī drīkst likt tukšas un tīras stikla pudeles, burkas. Konteineris nav paredzēts un tajā nedrīkst mest stikla taru ar ēdiena paliekām, automašīnu un logu stiklus, spuldzes, spoguļus. Pārstrādes konteineros nedrīkst mest sadzīves stiklu, kā logu rūtis un traukus, jo tā veidošanā izmantotas citas tehnoloģijas un šādu stiklu nav iespējams tik viegli pārstrādāt.
 8. Vai stikla burkas/ pudeles pirms ievietošanas stikla konteinerī ir jāizmazgā?
  Stikla taru nav nepieciešams mazgāt ar trauku mazgājamo līdzekli, bet taru noteikti ir nepieciešams izskalot.
 9. Vai stikla tarai ir jābūt sasistai?
  Nē, stikla tarai noteikti nav jābūt sasistai.
 10. Vai dalītie atkritumi tiek vākti kopā ar sadzīves atkritumiem?
  Dalīto atkritumu vākšanai ir izveidoti atsevišķi maršruti, kuros tiek iztukšoti tie konteineri, kuros dalīto atkritumu sastāvs ir pietiekami kvalitatīvs, lai varētu veikt to pāršķirošanu. Diemžēl gadās, kad dalīto konteineru atkritumu sastāvā ir liels sadzīves atkritumu īpatsvars, kas rodas, ja dalīto atkritumu konteineros tiek iemesti sadzīves atkritumi. Šādos gadījumos, kad atkritumu piejaukums ir lielāks par 10%, šķirošanai paredzētais konteineris tiek izvests, kā cietie sadzīves atkritumi, jo materiāls ir nederīgs pārstrādei.